Інформація Коментарі (0)
Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І: Топ-10 міфів ru.пропаганди
Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І: Топ-10 міфів ru.пропаганди - Наталія Білан,Людмила Кирилівна Шендрик,Сергій Макаренко,Роман Кулик,Олег Пустовгар
Альбом
Написано: 2021 року
Твір додано: 18-10-2021, 17:48

Завантажити:

PDF
Полтавська битва – один із перших і найвідоміших міфів, створених Російською імперією для утвердження своєї влади в українських землях. Як і під час сучасної російсько-української війни, пропаганда та брехня поширювалися водночас із веденням бойових дій та ще довго після їх завершення.

Ідеологеми про «перемогу російської зброї», «зраду гетьмана Івана Мазепи», «анафему Мазепи», «народну» й ледь не партизанську війну українців проти шведських військ – лише частина маніпулятивних конструктів, створених офіційною російською історіографією за три століття від завершення Полтавської битви.

Щоразу, коли російському імперському проєкту був потрібен символ великої мілітарної перемоги – Полтавська битва обростала новими історіями, сенсами та урочистими святкуваннями чергових річниць.

Метою створення комплексного міфу про велику перемогу Петра І у битві під Полтавою було назавжди очорнити український національний рух і його прагнення до незалежності. Роками російська пропаганда подавала участь гетьмана Івана Мазепи та його прихильників у Великій Північній війні як внутрішню боротьбу в Російській імперії. І будь-які спроби інакше трактувати Полтавську битву вважалися зрадою.

Саме тому першим зневажливим та презирливим прізвиськом для українського патріота стало «мазепинець». Ще задовго до появи петлюрівців і бандерівців росіяни називали мазепинцями всіх, хто виступав на захист української мови, культури чи бодай автономії української держави.

Прагнення Івана Мазепи об’єднати українські землі, його неоціненний вклад у розбудову Гетьманщини, розвиток освіти, мистецтв, релігії та культури – ці факти ігнорувалися та замовчувалися. Все, пов’язане із цією історичною постаттю, було затавроване чи фізично знищене.

Проте, з погляду української історії, Велика Північна війна та Полтавська битва – це остання спроба української еліти захистити права й державність Гетьманщини. Відтоді гетьмани та козацтво стали ще одними маріонетками імперії. Але попри намагання імперської та комуністичної пропаганди, виступ Івана Мазепи став дороговказом і прикладом для наступних поколінь борців за незалежність України.

Тож під час нового витка російсько-українського протистояння необхідно віднайти й деконструювати всі російські імперські ідеологеми, що роками насаджувались українській історії та отруювали національну пам’ять нашого народу.

На підставі історичних джерел та досліджень спростовуємо 10 найпоширеніших міфів про Полтавську битву та Івана Мазепу.
Вступ
Міф 1. Гетьман Іван Мазепа зрадив московського царя Петра І
Міф 2. Гетьман Іван Мазепа прагнув віддати Україну на поталу Польщі
Міф 3. Українсько-шведського договору не існувало
Міф 4. Анафема Мазепі – покарання гетьмана-«відступника»
Міф 5. Більшість українців і козацтва підтримала не Івана Мазепу, а московського царя
Міф 6. Проти шведів в Україні розгорнулася партизанська війна
Міф 7. Фортеця Полтави відчайдушно оборонялася від шведів
Міф 8. Чи правдиві легенди ru.пропаганди про Полтавську битву
Міф 9. Полтавська битва – велика перемога
Міф 10. Перша українська політична еміграція це – «…жалкие банды казацкихсторонников Мазепы»
Висновки